poniedziałek, 13 maja 2013

Program nauczania.


Och, jakże cudowne i wspaniałomyślne jest nasze ministerstwo edukacji. Jakże myśli o uczniach, a przede wszystkim o nauczycielach, żeby ci się nie przepracowywali i nie dostawali całych etatów, bo to taka strata pieniędzy. Niech będzie jeden nauczyciel angielskiego na szkołę i niech weźmie sobie te 458745565626545323146 godzin to i nudzić mu się nie będzie, i obskoczy wszystkie klasy, i pensję dostanie odpowiednią. Co mnie skłoniło do takich peanów?
Ano czytam ja sobie ostatnio program nauczania, który nota bene sama wybrałam i powinnam się z nim zapoznać przynajmniej dwa lata temu. O ja niedobra. Ale doprawdy, natłok papierzysk sprawia, że ciężko za nimi nadążyć. I tym razem wcale nie sam program jest be, a dostosowanie do niego rzeczywistości. Istny Monty Python, jak większość sytuacji w tym kraju.
O co się rozchodzi, może już przejdę do meritum. Dla niezorientowanych – dyrektor w gimnazjum ma do podziału godziny języków obcych. Ma ich 4. Na oba języki. Czyli może je podzielić 3/1 (3 języka kontynuowanego – czyli rozszerzonego, którego uczyły się już dzieci w podstawówce i 1 nowego języka, który zaczynają w gimnazjum) lub 2/2.
Oczywiście optymalnym podziałem jest 2/2, żeby nauczyciel w obu grupach mógł wyrobić podstawę programową, którą również ministerstwo nas ucieszyło. W rzeczywistości 2 godziny tygodniowo na poziomie rozszerzonym to doprawdy śmieszna sprawa. Problemem są tylko te podręczniki i programy, które muszą się również odnosić do podstawy programowej. Otóż stoi tam jak byk, że program może zostać zrealizowany przy MINIMUM 3 godzinach tygodniowo przy języku kontynuowanym, a przy nowym przy MINIMUM 2 godzinach tygodniowo. W przeciwnym razie program (a tym samym podstawa) nie zostanie odpowiednio zrealizowana.
I w ministerstwie o tym wiedzą, oczywiście przy założeniu, że podstawę układał ktoś, kto choć trochę znał się na rzeczy (HAHAHAHAHAHAHA). Tyle że nie robią z tym nic. Innymi słowy, podstawy na żadnym poziomie nie da się zrealizować, jeśli nie ma się MINIMUM 5 godzin na oba języki. Tymczasem dyrektor ma do rozdzielenia godzin 4 i koniec. Nie może być więcej. Jedno drugiemu zaprzecza, a ja się muszę tłumaczyć. Bo jak nie zrealizuję podstawy to dupa ze mnie nie nauczyciel, a że nie da się jej zrealizować w tej ilości godzin to już nie ich sprawa. Także ministerstwo wypuściło kolejny bubel, przez co muszą cierpieć nie tylko nauczyciele, ale przede wszystkim uczniowie.


6 komentarzy:

 1. Ja sobie ostatnio chodzę do wszystkim nauczycieli angielskiego na dodatkowe, bo mi nie wystarcza : D Każda wie co ze mną zrobić i może mi pomóc a ja coś z tego wynoszę... :)

  OdpowiedzUsuń
 2. My mamy 3 godz. angielskiego i 2 godz. języka wybranego od podstaw, co daje tygodniowo 5 godz.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zapomniałam napisać, że tak MOŻE być. Kilka lat temu też tak miałam. Ale to zależy od kilku czynników, a najważniejszym z nich jest liczna uczniów w szkole. Czasami dyrektor ma dodatkowe godziny do "rozdania" i czasami decyduje się je rozdać właśnie na angielski. Ale to nie jest reguła, a raczej wyjątek.
   Tymczasem powinien to być warunek podstawowy nauczania języka, a tak nie jest. Standardowo jest 4 godziny do podziału na dwa języki i jeśli szkoła jest mała to tylko tyle dostanie.

   Usuń
 3. Witaj!
  Bardzo się cieszę, że trafiłam na Twojego bloga bo poruszana tematyka jest mi bliska.
  Jestem studentką II roku anglistyki na specjalizacji pedagogicznej i zaczynając studia myślałam właśnie o pracy w szkole...
  Dodaję do ulubionych bo fajnie będzie poznać punkt widzenia z tej drugiej strony biurka.

  Pozdrawiam!
  Justyna

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo mi miło. Mam nadzieję, że nie zniechęcę Cię do tego zawodu, bo pomimo wielu wad i kłód rzucanych nam pod nogi, ma naprawdę wiele zalet :)
   Pozdrawiam.

   Usuń
  2. Absolutnie mnie nie zniechęciły Twoje obserwacje.
   Myślę, że trzeba myśleć realistycznie i może i mieć ideały, ale jednocześnie twardo stąpać po ziemii:).

   Dodałam Twojego bloga do ulubionych i zaglądam regularnie.
   Dzięki za odzew:)

   Usuń